Výsledok rozhodnutia, aké okná si zvoliť do novostavby domu, či pri rekonštrukcii vášho bytu, ovplyvňuje roky bývania vo vašom domove, preto je dobré sa zblízka pozrieť na parametre a argumenty, ktoré sú dôležité pri výbere medzi drevenými, hlinikovými, či plastovými oknami. Poradíme vám, ktoré okná sú pre vás tie najvhodnejšie.

Drevené okná, klasika?

V prvom rade ich obstarávacia cena je obvykle vyššia ako pri plastových oknách. No možno si zákazník hovorí, doprajem si prírodný materiál, no pri rozhodovaní je dôležité si naozaj zistiť dostatok informácií o oknách plastových a uvedomiť, či obnáša starostlivosť o drevené okná. Budete na ňu mať čas?

Na ich povrchovú úpravu sa používajú ekologické, riediteľné laky a lazúry a preto sa pri nich odporúča pravidelná údržba povrchu špeciálnymi prípravkami. To znamená každý rok ošetriť pred zimou a raz z apár rokov obnoviť povrchovú úpravu – teda ak vám na nich záleží. Ak máte domáce zvieratá, veľmi skoro zistíte, že odolnosť povrchu voči škrabancov je v porovnaní s plastovými oknami tak isto o dosť nižšia. Kto by chcel mať po pár rokoch vzhľad okien, ako keby ste ich zdedili po rodičoch.

Dnešné plastové okná sú kvalitné

Plastové okná majú vďaka technológii viac-komorových profilov a izolačných skiel  vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Komory sú vzduchové dutiny v ráme, ktoré okrem izolácii tepla výborne tlmia aj vibrácie a zvuky. Ich cena je dostupná, nevyžadujú špeciálnu údržbu, dajú sa vyrábať v širokej škále odtieňov a preto sú v súčasnosti najžiadanejším typom okien na trhu. Plastové okná bývajú spravidla lacnejšie ako drevené eurookná. Ich kvalita či funkčnosť však nie je nižšej kvality.

Ak sa rozhodujete podľa pomery ceny a kvality, ideálnou voľbou pre vás budú práve plastové okná. Majú skoro neobmedzenú životnosť a nemusíte sa o ne veľmi starať. Stačí ich raz za čas umyť vlhkou handričkou, vyčistiť sklá a spraviť základný servis celoobvodového kovania a tesnenia. Informácie ohľadom servisnej prehliadky by vám mal poskytnúť dodávateľ vašich okien.

Čo sa stane po 15 rokoch?

Môže pri plastových oknách dochádzať po čase k miernej deformácii materiálu alebo k nestálosti farieb? Túto otázku určite pri výbere okien nevynechajte. V 90.rokoch, keď sa plastové okná dostali na trh, výrobcovia sa túto problematikou takmer vôbec nezaoberali. V súčasnosti však každý spoľahlivý výrobca garantuje stálosť farebných odtieňov po dobu 10 rokov. Týka sa to tak bielych, ako aj farebných okien. No najnovšie okná ani po tomto čase nevykazujú žiadne vizuálne zmeny. Ak si vyberiete kvalitnú značku profilov, určite sa nemáte čoho obávať. Už len dodávame, že vám radi ukážeme naše okná, ktoré sú osadené už roky, aby ste sa sami presvedčili, že sú stále.

Bezpečnosť a izolácia

Pri drevených aj plastových oknách si môžete vyberať typ skla podľa vašich požiadaviek. Ak sa v tom veľmi nevyznáte, dajte si poradiť od samotného výrobcu. Najčastejšie je využívané izolačné dvojsklo, pri pasívnych a nízkoenergetických domoch odporúčame použiť izolačné trojsklo. To vám zabezpečí vyššiu úroveň tepelno – izolačných vlastností a lepšie akustické vlastnosti.

Moderné celoobvodové kovania, ktoré sa používajú čoraz častejšie, pomáhajú zvyšovať bezpečnosť. Tieto kovania umožňujú osadiť viac bezpečnostných bodov a spĺňajú podmienky poisťovní pre poistenie majetku a najmä zvýšia vašu ochranu pred zlodejmi a vandalmi. Akýkoľvek typ plastového okna si vyberiete, určite sa oplatí investovať do vyššej bezpečnosti.

Montáž plastových okien je kľúčová

Ak ste sa už rozhodli a kúpili si svoje nové okná, nezabudnite na kvalitnú montáž, ktorá je dôležitá pre ich stopercentné využívanie a trvácnosť okien. My, ako v odbore rokmi skúsená firma, v rámci rekonštrukcie, či výstavby domu vieme s dodávkou kvalitných plastových okien zabezpečiť kvalitnú montáž okien k vašej maximálnej spokojnosti.

Potrebujete poradiť aké okná sú vhodné pre Váš dom alebo byt? Neváhajte a kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme.

Telefón: 0948 535 783

email: klacansky@plastoveokna-klacansky.sk