PLASTOVÉ VERZUS DREVENÉ OKNÁ

Plastové okná sú najpoužívanejšie a najlepšie

Ako sa hovorí sto ľudí-sto chutí. Niektorí uprednostňujú drevené, iní zas plastové okná. Pre tých, čo majú radi prirodzený vzhľad, ale moderné veci, sú riešením plastové v drevenom dekore, ktoré majú mnoho pozitívnych vlastností. Pripravili sme pre vás krátke porovnanie týchto alternatív a aj argumenty, prečo sú okná z plastu tie najlepšie.

Pozitíva a negatíva plastových okien

Jedným z pozitív je výrazne nižšia cena a jednoduchá údržba, keďže ich nie je potrebné natierať ako tie drevené. Majú výbornú tepelnú a zvukovú izoláciu. Sú odolné proti vetru, môžu byť vysadené rôznymi typmi skiel, tvarová i farebná stálosť je samozrejmosťou. Ak by sme hľadali nevýhody plastových okien, našli by sme väčšiu ekologickú náročnosť pri výrobe a väčšiu tepelnú rozpínavosť.

Drevené okná a ich vlastnosti

Výhodou drevených okien je ekologická šetrnosť, rovnako ako plastové okná disponujú dobrou tepelnou a zvukovou izoláciou, ľudia na nich majú radi ich  prírodný vzhľad. Sú však oveľa náročnejšie na údržbu, životnosť náteru je obmedzená. Drevené okná sa kvôli vonkajším podmienkam poškodia skôr ako plastové, napríklad preto, že drevo môže napadnúť pleseň, napríklad z dôvodu, že pri starších oknách dochádza k pasívnemu vetraniu.

Prečo si vybrať plastové okná?

Väčšina ľudí si nakoniec zvolí plastové okná. Hlavnými dôvodmi sú obstarávacia cena či jednoduchá údržba. Životnosť plastových okien je síce väčšinou kratšia ako u drevených. Ak o drevené okná nie je dobre postarané, ich životnosť je ešte kratšia. Plastové okná teda víťazia na poli praktickosti a komfortu.

Údržba plastových okien

Aj plastové okná je potrebné občas nastaviť. Nebojte sa, vo väčšine prípadov stačí pohnúť jedinou skrutkou. Nastavenie je potrebné napríklad v prípadoch, keď okraj okna časom poklesne a časti obvodového kovania začnú zadierať o rám. Vyrieši sa to tým, že v hornej časti vsuniete do krídlového ložiska imbusový kľúč a krútite. Otáčaním na jednu stranu sa okno zdvíha, na druhú stranu klesá.     Plastové okná sa musia pravidelne umývať. Dávajte pozor na to, čím ich budete čistiť. Okná sa umývajú dostupnými čistiacimi prostriedkami pre domácnosť, ktoré nesmú odierať, najlepšie vlažnou vodou s prídavkom saponátu.

Gumové tesnenie je to, na čo nesmiete zabudnúť. Aspoň raz ročne ho vyčistite saponátom a natrite silikónovým olejom. Takto zabezpečíte dlhú životnosť tesniacich častí. V prípade, že vám pri silných dažďoch cez okno zateká, máte pravdepodobne znečistené alebo zapchaté odvodňovacie drážky. Vyčistite ich pomocou drôtu. Občas je potrebné skontrolovať aj skrutkové spoje. Uvoľnené skrutky utiahnite, opotrebované vymeňte.

Ak teda hľadáte okná, ktorých kúpa bude ekonomicky výhodná, o ich životnosť bude postarané a pri správnom používaní sa nebudete musieť obávať tvorby plesní, plastové okná sú pre vás riešením.

Potrebujete poradiť aké okná sú vhodné pre Váš dom alebo byt? Neváhajte a kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme.

Telefón: 0948 535 783

email: klacansky@plastoveokna-klacansky.sk