5 tipov na údržbu plastového okna

Každá kvalitná vec, ktorú si zakúpite si zaslúži svoju starostlivosť a údržbu, pretože tam môžete jej dobrú životnosť ešte viac predĺžiť a navyše zabezpečíte, aby vám slúžila rovnako dobre počas celej doby užívania. Výnimkou nie sú ani plastové okná. Existuje niekoľko základných aktivít, ktoré oknám pomôžu zachovať si svoje vlastnosti.

Starostlivosť o povrch rámu plastového okna

Údržba plastových okien je vo svojej zásade nenáročná. Vďaka odolnému plastu, z ktorého je okno vyrobené, nie je nutná, okrem bežného umývania, žiadna ďalšia starostlivosť. No pri umývaní by ste mali dodržať niekoľko zásad, vďaka ktorým predídete nenávratného poškodeniu povrchu okna. Neodporúčame teda používanie čistidlá s prímesou hrubých častíc, vysoko chemické prípravky, už vôbec nie riedidlá, kyseliny, či organické rozpúšťadlá. A pozor aj rôzne hubky a drôtené čistiace pomôcky. Vždy použite iba handričky, či mäkké hubky a špongie.

Nastavenie okna

Ak sa vaše plastové okno začne otvárať a zatvárať menej ľahko ako doteraz alebo objavíte ryhy na plaste v mieste, kde sa rámy dotýkajú, je čas pozrieť sa na nastavenie okien. Varovným signálom je aj únik tepla, či zlá izolácia pri obvode okna (cez okno „ťahá“), ktoré napovedajú, že okno dobre nedolieha ešte skôr ako dôjde k jeho poškodeniu. Väčšinou pomocou bežného imbusového kľúča si môžete nastaviť prítlak okna, zvládne to aj bežný majiteľ nehnuteľnosti.  Nastavenie sa vykonáva pri otvorenom okne a postupujte pri ňom naozaj opatrne a vždy, keď mierne pootočíte imbusovým kľúčom, priebežne hneď vyskúšajte výsledok (zatvorením a otvorením okenného krídla), či okno dobre dolieha, až pokým nebude pohyb hladký ako na začiatku okno bude dobre doliehať.

Tesnenie plastového okna je dôležité

Rovnakú pozornosť ako mechanickým častiam, kovaniam, venujte aj tesneniam plastového okna. Majú veľký vplyv na tepelné hospodárstvo budovy. Odporúčame raz až dvakrát za rok (ideálne pred zimou, kedy tesnenia trpia mrazom najviac) pretrieť tesnenia silikónový olejom alebo glycerínom, ktoré zvyšujú pružnosť a chránia ich pred nadmerným opotrebením a tiež pred prilepením mrazom. Vtedy totiž môže dôjsť pri prudkom otvorení aj k odtrhnutiu tesnení.

Pritom na každé plastové okno stačí minútka, či dve, aby ste jeho tesnenia pred mrazom a nadmerným namáhaním ochránili. Ak už je tesnenie vytrhnuté, či inak poškodené, neváhajte s jeho výmenou. Tu už je asi dobré kontaktovať profesionálov, aby ste vybrali tesnenie so správnou tuhosťou a tvarom. S tým vám pomôžeme, aj keď nami dodávané plastové okná majú veľmi kvalitné tesnenia a k fatálnym poškodeniam nedochádza.

Nezabudnite očistiť okná aj od hrubších nečistôt, ktoré by bránili prietoku v odtokových drážkach a odvodňovacích kanálikoch okna. Najčastejšie sú to úlomky jesenných listov, či kamienky a hrubšie nánosy prachu.

Starostlivosť o kovanie

Tu ide jednoznačne o premazanie mazacím tukom alebo olejom. Na ráme každého plastového okna nájdete otvory označené symbolom olejovej kvapky, kam treba umiestniť mazacie médium. Nepoužívajte hocijaký olej a tuk, ktorý doma zvýšil, zadovážte si ten, ktorý je určené práve pre kovania okien. Radi vám poradíme, prípadne vám ho vieme aj zabezpečiť.

Kontrola kľučiek plastového okna

Upevnenie kľučiek sa častým používaním radi po rokoch uvoľní, takže stačí jednoducho bežným skrutkovačom podoťahovať úchyty. Stačí nadvihnúť a pootočiť kryt (štít) pod kľučkou do vodorovnej polohy a utiahnuť všetky skrutky.

Moderné plastové okná, ktoré zákazníkom dodávame, sú vďaka novým technológiám predurčené spoľahlivo slúžiť množstvo rokov bez chyby a vydržať záťaž spôsobenú užívaním. Touto nenáročnou údržbou, ktorú doma hravo zvládnete, si môžete udržať kvalitu nových okien počas dlhej doby užívania